Bring4th
Bir Gezginin Hikayesi - Printable Version

+- Bring4th (https://www.bring4th.org/forums)
+-- Forum: Bring4th Community (https://www.bring4th.org/forums/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Forum: Wanderer Stories (https://www.bring4th.org/forums/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Thread: Bir Gezginin Hikayesi (/showthread.php?tid=19382)

Bir Gezginin Hikayesi - Foresight - 07-28-2021

Bu foruma / web sitesine yeni katıldım. ingilizce dil bigim az olduğu için deneyimlerimi  google çeviri ile ingilizce'ye çevirmem bazen  anlam sorunları yaşamama neden oldu .

Ama bu sorunların iletişim için bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Onun için deneyimlerimi tükçe olarak yazıyorum . Anlaşılabilmesi için isteyen kişiler  yazıyı kopyalayıp ingilizce yada konuştukları dillere tercüme edebilirler.

Herkes kendi dilinde derdini daha iyi anlatabilir diye düşünüyorum.

önceki mesajlarımda anlattığım gibi 8,9 yaşında iken iç sesimle sohbet etmeye başladım.  mutlu ve uslu bir çocuktum.  evimizin bahçesinde oynarken ,  kuzenlerim de bana katılır ve oynardık , daha sonra onlar giderdi.

her zaman doğayı , karıncaları ve insanları sevdim ve seviyorum.

8,9 yaşlarımda akşam 20:00 21:00 gökyüzüne bakar yıldızları görür ve sanki orada bir evim varmış gibi heyecanla bakardım.

iç sesimin  o yaşlarda bana söylediği şeylerden biriside , "geç evleneceksin" oldu ,  kuzenlerin hepsi evlenecek , çocukları olacak , amasen halen bekar  kalacaksın. Halende bekarım. ama sorun etmiyorum.

Bu sohbete karşılık olarak sanki büyük bir adam gibi , nasipse olur dediğimi hatılıyorum.

iç sesim ailemde olsun ve çevrede olsun o insanlar hakkında bilgiler verirdi.  kendime inanmamı ve kendime güvenmemi isterdi.

çocukken malum abur cubur yerdik  , aldığım şeylerin beni rahatsız edeceğini  söylerdi tabiki ben dinlemezdim , ve karnım ağrırdı. Daha sonra çözüm söylerdi , o çözümü  yapardım ve karnımın ağrısı geçerdi.

ergenlik   ve lise çağlarına kadar iç sesimle sohbetlerim sorunsuz bir şekilde devam etti  , ergenlik ve lise yıllarında o yaşların vermiş olduğu ruh hali ile , iç sesimin benimle konuşmalarına pek önem vermedim.

hatta iç sesime benimle konuştuğu için tartışmaya bile girmiş olabilirim.

Ama iç sesim bıkmadan ve usanmadan benimle konuşmaya devam etti.

Lise yıllarımda ve üniversite yıllarında bile  hissettiğim duygular ,

yanlızlık
yabancı biri gibi hissetme
insanların birşeyleri alabilmeleri için hayatlarından  ve zamanlarından  ayırıp para kazanmaları anlamsız geliyordu.
herşeyin ücretsiz olması  , insanların sorunsuz ve mutlu yaşamalarını istiyordum.
robot gibi okula gidiyor ve gündelik işler ne ise onları yapıyordum.
hayatta birşey başaramaz , hayatını nasıl yaşar gibi sözler duyulması .
uyumsuzluk
çevreden belkide ailenden senin hakkında olumsuz sözlerin söylenilmesi
senin hakkında karar verilmesi , bu kararlara cevap  verdiğinde , farklı farklı hayat hakkında ultimatonların verilmesi.
kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmak isteğini belirttiğin zaman dalga geçilmesi

ama asla bırakmadığım özelliklerim vardı

iyimserlik , küçük şeylerle mutlu olabilme , her  durumda her yerde pozitif olabilme.

hayatta insanın başına gelebilecek durumlarda bile ertesi gün  sanki yenilenmiş gibi uyanıyordum. Belkide insanın kaldırabileği en son limit olumsuzluk  içeren olaylar başına geldiği zaman  , en kötü olarak algılayabiliyor.

lise yılları  özgüvenimin  yerle bir edildiği bir zamandı , üniversiteyi uzaktan bitirmeye çalıştım, ama bitiremedim. o zamanki ailevi sorunlar ve maddi sorunlardan dolayı.

hem işte çalışıyordum, hem derslerime hemde 3. cü bir işe olarak girişimime bakıyordum.

bu çalışma temposu ve sorunlardan dolayı üniversite kaydımı sildirdim.

çalışma hayatına devam ettim , askerlik geldi , askere gittim. askerde bile iç sesimin yardımları oldu. o zamanlar iletişimim  biraz daha kuvvetli olmaya başladı.

askerden gelince iş bulma çabalarım oldu , birçok işe başvurdum , ama olumsuz cevap aldım. o zaman iç sesim benimle iletişim kurdu

işe  aramaya devam etmemi ve bulacağım bir işte iyi para azanacağımı ve bunun olumsuz etkileri olacağını söyledi ve o yaşayacağım hayatı sanki bir sinema olarak gördüm.

"o hayatta zenginim çok param var , para ile yapılacak   herşeyi yapıyorum, vede herşeyi para ile satın alacağıma inanıyorum . maneviyat ve iyimserlik ve pozitif düşünce adına hiç bir işaret göremedim."

iç sesimin bana önerdiği hayatı reddettim , kendi bildiğim hayatı seçtim . iç sesim bana seçtiğim hayatın zor olduğunu ve zorlanacağımı söyledi, tüm zorlukları kabul ettim. bu zorlukların 38 yaşına kadar olması gerektiğini belirttim . o yaştan sonra rahat olmayı ve paranın ve bereketin olmasını diledim rica ettim.

38 yaşıma kadar  zorlu bir iş hayatı ve yaşam sürdüm. öğrendiğim iyi hayat tecrübeleri oldu .  iç sesimin bana önerdiği hayatı seçseydim şimdi nerede olurdum, bilmiyorum.

pandemi olunca birkaç sorun yaşadım, maddi ve manevi bu sorunlar uyanışımda patlama etkisi oluşturdu. egom yerle bir oldu sanki yeniden yazıldı sanki .

o patlamadan sonra hayata , ve eski alışkanlıklarıma bakışım daha farklı oldu , yaşamış olduğum ruhsal ve manevi his ve  duygular , maddiyat ile alınacak şeyler değildi .

sanki birisi omzunuza dokunuyor sizdeki bütün olumsuz negatif enerjiyi alıyor ve size olumlu ve pozitif enerjiler veriyor.  gelecek kaygınız olmuyor. anda ve şimdide oluyorsunuz. korku  ve endişeden kurtuluyor ve her yere sevgi ne neşe ile bakıyorsunuz.

sizin ve başkaları hakkında kısa kısa vizyonlar görüyor , hayatınız ile alakalı sonsuz olasılıkları vizyonlar olarak görüyorsunuz.

eş zamanlılık , sayılar , rüyalarınızda  astral seyahatlar yapabilmek, numaralar görebilmek ,

uyanıkken  başka bir boyuttan gelen sizin hakkınıda konuşulan iç sesleri duyabilmek , belkide sizin duymanız için duyuyor olabiliriz diye düşünüyorum.

kök çakrada titreşimi hissetmek , kulaklarda çakra seslerini duyabilmek , ensede ve omuzlarda enerji akışını hissedebilmek .

enerji bedenini hisstemek

yani güzel duygular.

birde şunu belirtmek isterim, hiç meditasyon yapmadım , ama yapmaya başladım , 5 dakikalık zamanlarla yapıyorum, eşsiz bir rahatlama yaşıyorum. zihinsel ve vücutsal

en son gezginin el kitabını okumaya başlamak , ra'nın bilgilerini okumak , gezgin olduğuna dair  vizyonlar ve rüyalar görmek .  

ve bu forumu bulmak tesadüf değil bence

herkese iyi günler dilerim

gününüz sevgi mutluluk huzur bereket ve ışıkla aydınlansın

RE: Bir Gezginin Hikayesi - Patrick - 07-28-2021

Buraya hoşgeldin arkadaşım.

RE: Bir Gezginin Hikayesi - Foresight - 07-28-2021

(07-28-2021, 09:00 AM)Patrick Wrote: Buraya hoşgeldin arkadaşım.

Teşekkür ederim Patrick umarım forumda yeterince türkçe konuşan arkadaşlar vardır.

Bu tür duyguları, hisleri, deneyimleri paylaşacak az yer var.

Güzel etkileşimlerin olduğu bir yere benziyor

RE: Bir Gezginin Hikayesi - Quincunx - 12-25-2021

I used Google translate to translate the original message so other English speaking people who see this can understand what Foresight is saying.

"I just joined this forum/website. Since I have little knowledge of the English language, translating my experiences into English with google translate sometimes caused me to have meaning problems.

But I don't think these problems are a problem for communication. That's why I write my experiences in Turkish. In order to be understood, people who want can copy the text and translate it into English or the languages they speak.

I think everyone can explain their problems better in their own language.

As I explained in my previous messages, I started chatting with my inner voice when I was 8.9 years old. I was a happy and well-behaved child. While we were playing in the garden of our house, my cousins would join me and play, then they would go.

I have always loved and love nature, ants and people.

When I was 8.9 years old, I used to look at the sky at 20:00 to 21:00, see the stars and look at it with excitement as if I had a house there.

One of the things my inner voice told me at that age was "you will marry late", all of your cousins will marry, they will have children, but you will still remain single. I am still single. but I don't mind.

I remember saying, in response to this conversation, as if I were a great man, it would happen if he was lucky.

My inner voice would give information about those people whether it was in my family or in the environment. He wanted me to believe in myself and trust myself.

When we were kids, we used to eat junk food, he said that the things I bought would bother me, of course I wouldn't listen, and my stomach hurt. Then he would say solution, I would do that solution and my stomach ache would go away.

My conversations with my inner voice continued without any problems until adolescence and high school years.

I may even have gotten into an argument because my inner voice was talking to me.

But my inner voice continued to talk to me without getting tired of it.

Emotions I felt even in my high school years and university years,

loneliness
don't feel like a stranger
It seemed pointless for people to spend their life and time to earn money to buy something.
I wanted everything to be free and people to live smoothly and happily.
I was going to school like a robot and doing whatever daily chores were.
Hearing words like he can't achieve anything in life, how to live his life.
mismatch
Negative words being said about you from the environment, maybe from your family
Making decisions about you, giving ultimatums about different life when you respond to those decisions.
being teased when you express your desire to gain your own economic freedom

but i had traits i never let go

optimism, being happy with the little things, being positive in any situation and everywhere.

Even in situations that could happen to a person in life, I woke up the next day as if I was renewed. Maybe the last limit that a person can handle is when negative events happen to him, he can perceive it as the worst.

My high school years were a time when my self-confidence was destroyed, I tried to finish the university remotely, but I could not. due to family problems and financial problems at that time.

I was working at work, I was looking at my courses and my venture as a third job.

I canceled my university registration because of this work pace and problems.

I continued my working life, military service came, I went to the army. Even in the military, my inner voice helped. At that time, my communication started to get a little stronger.

When I came from the military, I tried to find a job, I applied for many jobs, but I got a negative answer. then my inner voice communicated with me

He said that I should keep looking for a job and that I would make good money in a job that I would find and that would have negative effects, and I saw my life as if it were a cinema.

"I am rich in that life, I have a lot of money, I do everything that can be done with money, and I believe that I can buy everything with money. I saw no sign of spirituality and optimism and positive thinking."

I rejected the life that my inner voice suggested to me , I chose the life I knew . My inner voice told me that the life I chose was hard and that I would struggle, I accepted all the difficulties. I stated that these difficulties should be up to the age of 38. After that age, I wished to be comfortable and have money and abundance.

I had a tough business life and life until I was 38 years old. I have had good life experiences that I have learned. I don't know where I would be now if I had chosen the life my inner voice suggested to me.

When there was a pandemic, I had a few problems, these financial and moral problems created an explosion effect on my awakening. It's like my ego has been destroyed, it's like it's been rewritten.

After that explosion, my perspective on life and my old habits became different. The spiritual and spiritual feelings and emotions I experienced were not things to be bought with materiality.

It's as if someone is touching your shoulder, taking all the negative negative energy from you and giving you positive and positive energies. You don't have to worry about the future. You are in the now and now. getting rid of fear and anxiety and love everywhere

You look at it with joy.

You see fleeting visions of you and others, and you see endless possibilities in your life as visions.

synchronicity, numbers, being able to astral travel in your dreams, seeing numbers,

I think we can hear the inner voices spoken about you from another dimension when you are awake, maybe for you to hear.

feeling the vibration in the root chakra , hearing the chakra sounds in the ears , feeling the energy flow in the neck and shoulders .

feeling the energy body

so good feelings.

I would also like to point out that I have never meditated, but I started doing it, I do it in 5 minutes, I experience a unique relaxation. mental and bodily

starting to read the last traveler's handbook, reading the knowledge of Ra, having visions and dreams of being a traveler.

And I don't think it's a coincidence to find this forum.

have a good day everyone

May your day be illuminated with love, happiness, peace, abundance and light."

RE: Bir Gezginin Hikayesi - Quincunx - 12-25-2021

Quote:hearing the chakra sounds in the ears

What did you hear precisely? I am curious.

Earlier this month I heard notes being played as if someone was playing the piano next to my ear. They were slow single notes and the rhythm was repeated.

RE: Bir Gezginin Hikayesi - Foresight - 12-27-2021

(12-25-2021, 06:12 PM)Quincunx Wrote:
Quote:hearing the chakra sounds in the ears

What did you hear precisely? I am curious.

Earlier this month I heard notes being played as if someone was playing the piano next to my ear. They were slow single notes and the rhythm was repeated.

this sound was like a frequency sound. Or it would be better if we say vibration sound.

In fact, it was always there, but I didn't realize it.

When I looked with awareness, I could hear the frequency sound or vibration sound. It has been around for about 2 years. I feel this vibrational sound and the vibration of my root chakra.

A few days ago I felt the vibration of my heart chakra for the first time.

I always heard the vibration of my root chakra.

The vibration and frequency sound I hear in my ear sometimes accelerates and expands.

And it's spreading all over my body. this vibration then relaxes me.

This sound doesn't bother me.

Since my crown chakra is active, I know that the vibration and frequency sound of this sound comes from it.

I recently learned that all my chakras are active and that my kundalini energy is active.

I have experienced this energy in all its phases (kundalini energy)

It sounds good and it relaxes me.

I sometimes hear the sound of the piano or the sound of an eagle.

stay with love and light